Uzol dobrého skutku

Začiatok akcie
Koniec akcie
Akcia pre
Celý zbor

Ahoj vĺča, včielka, skaut, skautka, ranger, rangerka, ale aj všetky staršie vekové kategórie,

Slovenský skauting sa tento rok zapojil do globálneho hnutia #GivingTuesday, alebo slovensky "Dávajúci Utorok", ktorého cieľom je povzbudiť ľudí k "radikálnej štedrosti". Giving Tuesday vznikol v roku 2012 ako jednoduchá myšlienka: deň, ktorý povzbudzuje ľudí konať dobro. Dnes je to globálna sieť, ktorá celoročne spolupracuje, aby vybudovala svet, kde je štedrosť súčasťou každodenného života. Veria, že každý z nás môže viesť k obrovskému množstvu pozitívnych zmien tým, že zakoreníme svoje každodenné činy, rozhodnutia a správanie v radikálnej štedrosti – koncepte, že utrpenie iných by malo byť pre nás rovnako neznesiteľné, ako naše vlastné utrpenie. Tento rok sa do kampane zapojil aj Slovenský Skauting s prosbou o podporu vzdelávania svojich dobrovoľníkov. Prispieť na tento cieľ Slovenskému skautingu môžeš tu.

 

Ak chceš okrem finančného príspevku urobiť niečo viac pripravili sme si pre teba bliižšiu alternatívu kampane skrze malé každodenné skutky dobrej vôle, inšpirovaní našim denným príkazom: "Denne vykonať aspoň jeden dobrý skutok!"

Pozývame Ťa v začať v stredu 1.12.2021 výzvu Uzol dobrého skutku. Začneme všetci, malí, veľkí, radcovia, vodcovia, vlčatá, skauti, rangeri i roveri. Podmienky výzvy sú:

Vykonám za dva mesiace aspoň 120 dobrých skutkov a zaznačím si ich do zápisníka. Začať plniť túto výzvu je možné kedykoľvek v priebehu roka. Dôležité je stanoviť si začínajúci dátum a potom si každý deň značiť a v skratke zapísať, aký dobrý skutok som vykonal (príklad: ochotne som pomohol mladšiemu súrodencovi, potešil som neznámu babku v autobuse milým slovom, nezištne som spravil triedne povinnosti cez prestávku za kamaráta, atď.). Po splnení výzvy ukážem zápisník svojmu vodcovi alebo radcovi. Ako dobrý skutok sa ráta všetko, čo je dobrovoľné, nezištné a dobré. Medzi dobré skutky sa nerátajú povinnosti doma alebo v škole.

Pre splnenie výzvy je potrebné stále so sebou nosiť skautskú šatku. Budem ju nosiť na krku všade, kde pôjdeš a je to vhodné. Istotne by som ju mal nosiť doma, pri cestovaní, v škole, na družinovkách a pri hrách. Podľa uváženia si ju zoberiem na bohoslužby a oficiálne udalosti. Šatku nebudem nosiť na aktivity, pri ktorých by ma nosenie šatky mohlo ohroziť – napríklad lezenie v horách, plávanie, atď.

Výzvu je možné ukončiť aj skôr ako za dva mesiace, avšak jej plnenie nesmie byť dlhšie.

Porobnejšie info na skauting.sk.

 

Ak sa na to cítiš sťahuj tabuľku a začni plniť už o pár hodín.

S pozdravom,
Zborová rada 112-tky