2. oddiel Hobitov

Vznik

Oficiálny vznik Hobitieho oddielu sa datuje do roku 2003. Jeho zakladateľom je veľký brat Tvrďas. Po príchode z Kežmarku, plný energie a entuziazmu dostal nápad a rozdelil dovtedy existujúci oddiel vĺčat na dievčenskú a chlapčenskú časť.

Nápad to síce bol skvelý, ale pre chalanov nebolo radcov. Tvrďas sa už-už chystal zobrať 23 člennú družinku, keď sa zrazu na skautskej radcovskej scéne objavili tri indivíduá. Boli to chalani, o ktorých by nik nepochyboval, že im doma platia za to, že chodia do skautingu. Ale Tvrďas sa chytil príležitosti a zaúčal ich do všetkého, čo vedel. Boli to: Mirec, Kapor a Hed, (tzv. walkmeňáci).

Hobit

Po roku úspešného fungovania oddielu nás kvôli škole opustil Kapor. O chvíľu po ňom odišiel aj Mirec, ale naďalej fungovali v zbore ako roveri (tzv. čierni). V tomto čase sa začalo aj výraznejšie pracovať na tvorbe tematického rámcu a inšpiráciou sa stala  kniha Hobit od J.R.R. Tolkiena. Čo prinieslo aj svoje ovocie a to na náraste členskej základne. Od tých čias sa medzi radcami vystriedala kopa ľudí ako napr. Vojto, Igor, Keny a Gogi.

Kvalitný oddiel

Pod vedením Tvrďasa sme v šťastí prežili 2 tábory v Lačnove a Olejníkove. No prišiel čas prenechať vodcovanie mladšej generácií a tak vodcom oddielu sa stal Hed, kedy spolu so svojím zástupcom Dávidom, oddielovým radcom Bubuom a Stanim tvorili asi najkvalitnejšiu oddielovú radu a oddiel  v tomto roku získal vzácne ocenenie Kvalitný oddiel 2006. Nové vedenie so sebou prinieslo aj nové nápady. Jedným z nich bolo obmenenie tematického rámca z Hobita na Pána Prsteňov, čo prinieslo nový program,výlety a samozrejme, čo prilákalo aj nových hobitov. Ako čas plynul tak naše vĺčatá vyrástli a stali sa z nich skauti, čím sa náš oddiel vytvorením 1. skautskej družiny Vrci stal vlčiacko-skautským.

Mladá garda

Ďalší rok priniesol veľké zmeny v zložení oddielovej rady, kedy ostrieľané trio Dávid, Stani a Bubu vystriedala mladá garda skautov, ktorým sa práve rozpadol oddiel a tak dostali ponuku vyskúšať si radcovanie v hobitích družinách a tým vypomôcť v oddiele. Chalani sa svojej možnosti hneď chopili a tak Kubo, Narcys, Yogi, Bonny, Bigfoot, Medic a pomocní radcovia ako Hrdina a Speedy tvorili spolu s Hedom novú oddielovú radu. Tento rok sa nám opäť podarilo obhájiť ocenenie z minulého roku a znovu sme získali titul Kvalitný oddiel 2007 a taktiež sme dosiahli najvyšší počet zaregistrovaných členov, kedy oddiel pozostával z dvoch skautských a z dvoch vĺčiackých družín.

Nový vodca, nový program

September nového skautského roka bol opäť plný príchodov a odchodov. V prvom rade nás opustil kvôli škole náš vodca Hed, ktorý ale ostal aj naďalej externým členom a taktiež odišli radcovia ako Narcys, Bigfoot a Speedy. Avšak do oddielu sa po ročnej pauze vrátilo trio Dávid, Stani a Bubu, kde posledný menovaný sa stal aj  novým oddielovým vodcom. Taktiež našu radu rozšírila čerstvá posila v podobe nového radcu Kikju-a. A tak oddiel tvorilo 9 radcov a 15 členov, ktorí boli zatriedení do troch družín. Každá družina mala dvoch radcov, ktorí si navzájom pomáhali a dopĺňali sa. Inšpiráciou pre program bola kniha Zaklínač od Andrzeja Sapkowskeho pomocou ktorej sme sa snažili chalanov  motivovať a viesť k tým správnym hodnotám...

Svätý grál

Druhý rok Bubuovho vedenia naše putovanie zmenilo charakter, a cieľom sa stal bájny svätý Grál.. Oddielovej rade medzi časom začali pomáhať "odrastnutí" starí chalani Sokol, Alf, Kovi a neskôr aj Peťo. Našu výpravu toho času tvorilo 25 rytierov, rozdelených do 3 družín. Programom sme sa preniesli z fantasy do čias stredoveku, kde spolu so "Sirom Henry de Nogaret - rytierom Lotrinskym" sme sa vydali na dobrodružné putovanie pri hľadaní Grálu. Chalani mali možnosť objavovať nové miesta, zažívať zaujímavé zážitky a učiť sa byť rytiermi dnešnej doby...

Kráľ artuš

Po výbornom tábore pri starých dobrých Sedliciach začal v septembri opäť nový skautský rok plný dobrodružstiev, očakávaní, radostí i zmien. „Žezlo“ vedenia nášho oddielu prebral po vynikajúcom dvojročnom pôsobení vodcu Bubua brat Kikju. Okrem toho našu oddielovú radu opustil Kubo kvôli štúdiu na vysokej škole, ale radu posilnila aj nová krv v podobe čerstvo titulovaných radcov Špetra, Alfa, Sigiho a Koviho.Tento rok nás budú sprevádzať dobrodružstva s kráľom Artušom. Jeho družina-16 rytierov okrúhleho stola, kde si je každý rovný, sa bude snažiť aj v týchto moderných časoch dodržiavať rytierske čnosti a byť pravým Človekom...

Staroveké grécko

Septembrom sa začal aj druhý rok Kikjuovho vodcovania spojený s opäť novým programom. Počas celého roka sa budú udatní grécki bojovníci snažiť poraziť Hádesa a jeho nebezpečné nástrahy. Bojovníci budú rozdelení do troch družín, ktoré budú viesť už ostrieľaní radcovia, ale aj nováčikovia. Oddielovú radu tento rok posilní Matej, Kevin, Maskot a znovuzrodený Yogi. Oslabila ju však starešina v podobe Bubua a Dávida, ktorým patrí veľká vďaka. Aj tento rok sa tešíme na nové dobrodružstva, ktoré nás čakajú. Hor sa za nimi!

Nový rámec s novým vodcom

Nový skautský rok začal s úplne novým programom a novým oddielovým vodcom - Alfom. Oddielová rada ostala takmer nezmenená až na novú posilu - Filipa. Tri staronové družiny budú viesť staronoví radcovia. Tento rok bude hlavnou úlohou chalanov zjednotiť všetky rasy a poraziť plamennú légiu. Počas celého roka sa budeme usilovať, aby oddiel napredoval a chalani boli maximálne spokojný, že sú skautmi!

Hobbit II.

Rok sa prehupol do septembra, čo znamená nový skautský rok. Po rokoch sme stavili na kvalitu a znovu oprášili symbolický rámec v duchu fantasy románu Hobbit. Oddielová rada, ktorá už pomaly klesala pod ťarchou jej starých členov, ožila príchodom štyroch nových a mladých radcov - Trieskom (oddielový pamätník), Mirom, ktorému meno zrobil už jeho brat a dvoma Fincičanmi Peťom a jeho mladším bratom Dávidom. Chalani, fungujúci v troch družinách, budú celý rok spoznávať kraje Stredozeme, pričom zažijú nezažité, spoznajú nepoznané a objavia neobjavené. Nech nám Pán Boh pomáha!

Western

Ako to už zvykom býva, po dvoch rokoch sa nám opäť zmenil vodca. Vodcovské žezlo prebral po Alfovi brat Filip, a tak má oddiel v rukách opäť mladšia generácia. Po veľmi úspešnom oddielovom tábore sme sa rozhodli pre netradičnú zmenu symbolického rámcu, a to western. Na divokom západe to však nebude jednoduché, a tak držíme palce všetkých kovbojom pri chytaní banditov...

Pán Prsteňov - spoločenstvo prsteňa

Po tábore Hrdinov, kde každý ukázal aký hrdina sa z neho môže stať, sa oddielový program rozbehol na plné pecky. Tentokrát v duchu Tolkienovho spoločenstva prsteňa. Tri družiny so svojimi radcami budú putovať Stredozemou, stretávať mýtické stvorenia, prekonávať prekážky a zažívať dobrodružstvá. Pri tom všetkom sa z nich budú stávať lepší ľudia (hobiti). Aj nový radcovia sa konečne dočkali: Jurčo, Gandalf, Špendlík a Kubo. Tak nám Bože pomáhaj a my hurá do toho! :)

Vikingovia

Leto 2015 bolo veľmi úspešné. Do nového skautského roku sme vplávali ako Vikingovia na svojich lodiach. No život Vikinga je ťažký, drsný a zvládnu ho len praví muži. A to my sme. Síce musíme splaviť mnohé rieky či moria, vyletieť do nehoráznych výšok, vystavať nové mestá, loviť divú zver a poraziť nepriateľov no nemáme strach lebo náš Pán je s nami. Oddielový vodca sa zachoval no radcovia posilnili o Gregora- večný navrátilec, a dvojčatá Fenoména a Flowa - ktorý je starší?

Záchrana sveta

Po Rabbim (2016 / 2017) viedol na chvíľu náš oddiel brat Trieska. Celý rok sme naháňali temnú armádu a napravovali škody ktoré spôsobila. Na konci roka sa nám podarilo presvedčiť Gréckych filozofov aby temnú armádu nezaložili a tým sme zachránili svet. Na tábore sme sa vrátili do čias začiatkov skautingu a sprevádzali sme Bi-Piho na jeho ceste. Spoločne sa nám podarilo aj napriek zrušeniu skauting obnoviť a úspešne sme zavesili na stožiar našu oddielovú vlajku. 

Modernizujeme

Ako už bolo spomenuté, brat Trieska po chvíli prenechal vodcovskú stoličku 404 (ktorí sa doteraz nenašiel). Program prešiel taktiež poriadnou modernizáciou a z prostredia mečov a lukov sme sa presunuli do sveta vojen gangov a nebezpečných obchodov, kte si nemôžete byť nikdy istý komu sa dá veriť. Aj napriek tomu sa snažíme naše gangy (družinky) čo najviac zoznámiť navzájom a  pochovať vojnovú sekeru.

Oddielová rada sa nám zmenšila o polovicu lebo niekoľko radcov odišli aby znova založili prvý oddiel ZoO.

Rok 2018 / 2019

Tento školský rok sme sa menším počtom členov zamerali na zaujímavejšie výlety a pomoc vlčiackemu oddielu s družinkami. Na tábore v Jakubanoch sa ale náš oddiel opäť rozrástol, do našich radov boli pasovaní bývalí členovia vlčiackeho oddielu. Celý tábor sme si s nimi užili. Spoločne sme porazili nepriateľa ale hlavne sme sa naučili že v sila je v jednote a nie naostrených zbraní.

Avengers

Školský rok 2019/2020 sa nesie v duchu známej skupiny superhrdinov Avengers. Naši Hobiti sa ocitli na prelome mnohých svetov a postupne spoznávajú superhrdinou, ktorý potrebujú ich pomoc aby zvládli výzvy, na ktoré sami ani so svojími schopnosťami nestačia. Zároveň tento rok prebral žezlo vodcu Garfield, tak teda poďme na to! Lebo inak nikdy nezistíme čo na nás čaká...

Doba koronová

2020/2021

Statočné srdce

2021/2022