Symbolický rámec

... alebo čo všetko sme zažili


2002 - 2007

„...Daleko, daleko za horami těmi
poušť kde se končí, klid kde vládne němý,
od věku trvá, kde nikdy není změny.
Za patou Sněžného pahorku,
v roklině za zakrslými jedlemi,
nahoru a dolu, tam za tou clonou...."

Pomocou tejto indície sme sa v jednom z našich prvých spoločných rokoch vydali hľadať dávno zabudnutý poklad starého indiánskeho kmeňa Apačov.O rok neskôr sme sa pustili po stopách našich predkov Slovanov. Spoznávali sme ich zvyky, tradície, spôsob ich života. Vianoce sme strávili na dvore kniežaťa Pribinu, kde sme okrem iného zachránili jeho budúcu manželku pred nebezpečnými Hunmi. Potom nastúpila nová oddielová rada a pod jej vedením dievčatá vošli do kúzelného šatníka a ocitli sa v Narnii. Vyhnali z nej zlú Bielu kráľovnú, pomohli na trón princovi Kaspiánovi, preplavili sa až na koniec sveta a nakoniec na tábore vybojovali posledný boj.


2007 - 2008

Na začiatku nového skautského roka sa skautky ocitli v ruinách čarodejníckej školy, ktorú sa s pomocou ich radkýň rozhodli obnoviť. A tak opäť začala fungovať Artemis Strix Academy. Z dievčat sa stali učnice, ktoré vyučovali profesorky čarodejnice. Čakal ich rok tvrdej driny nielen „v školských laviciach“, ale aj v teréne, kde si overovali svoje znalosti a získavali stránky školskej kroniky aby zistili, prečo vlastne ich škola v minulosti zanikla.


2008 - 2009

Z učníc sa stali iluzionistky a pridali sa k nim aj nové učnice. Spolu získali posledné Artemisine artefakty a slávnostne obnovili starú školu. No tento rok ich čakala nová úloha – pomôcť Gerde pri pátraní po stratenom Kayovi. Tak navštívili hotel U bieleho medveďa kde Gerda vyrastala a pustili sa po jej stopách. Cestou sa zastavili u pani Jari a v lete na tábore sa ocitli v kráľovstve princeznej Leto. Tam Gerdu zachránili pred strašným sedemhlavým drakom a naučili sa, ako sa správajú skutočné dámy. Na konci ich čakal ples, kde tieto vedomosti využili, do sýtosti sa vytancovali a s Gerdou sa rozlúčili.


2009 - 2010

A tak prišiel ďalší september.... Cestou domou z nášho tradičného Pažroša nám nejaký chlapík dal čudnú obálku. Keďže sme veľmi zvedavé, otvorili sme ju a našli sme v nej adresu. A tak sme sa tam vydali. V miestnosti kde sme prišli na nás čakal notebook. Nedočkavo sme spustili video, ktoré bolo určené nám. Prihovorila sa nám z neho tajná agentka. Plné neistoty či sa máme pridať alebo nie, sme podpísali zmluvu s tajnou agentúrou a vydali sa na špeciálnu misiu. Zachránili sme Prešov od bombového útoku a pomohli sme Interpolu chytiť Šialeného bombardéra.


2010 - 2011

Pomôcť rozbehnúť parfumérsku firmu? Prečo nie! Tak sme na začiatku roka spísali dohody a z našich skautiek sa stali stážistky. Vymýšľanie nových vôní nám šlo od ruky, no v lete na náš čakala naozaj veľká výzva. Aby firma bola najlepšia na trhu, hľadali sme dokonalý parfém. Síce sme ho objavili, ale zistili sme, že v zlých rukách môže byť nebezpečný, a preto sme ho zničili.


2011 - 2012

Krajina - Nekrajina sa rozpadla a jej obyvateľom nezostávalo nič iné len ukryť sa v našom svete. Chýbajú im však ich pestrofarebné lesy, vodné zátoky. Jednoducho, cnie sa im za domovom. Chcú sa vrátiť späť, no sami to v nedokážu. Preto sa na nás obrátili s prosbou a my sme sa rozhodli im pomôcť. Ale podarí sa nám krajinu znovu vybudovať?


2012 - 2013

V jednu tajomnú noc sme sa na posvätnom mieste, presnejšie v útrobách schodiska k veži konkatedrály sv. Mikuláša stretli s ňou. Najprv sme ju vôbec nespoznali ale potom ako nás svojím pútavým rozprávaním vtiahla do príbehu jej života sme pochopili aká vzácna návšteva k nám zavítala, bola to sv. Jana z Arcu. Dôvodom jej nečakanej návštevy bola obava, že by sa svätý grál, ktorý má pre obyčajného človeka nepredstaviteľnú moc, mohol dostať do rúk zlého a krutého rodu Kreonovcov, čo by znamenalo koniec mieru na zemi a začiatok ich nadvlády. Požiadala nás o pomoc pri hľadaní grálu, ktorý sa pred rokmi stratil. Dnes síce nikto nevie, kde sa presne nachádza, no Kreonovci sú už na ceste k jeho nájdeniu. Túžba zachovať pokoj na zemi nás viedla k tomu, že sme Jane dali naše jednohlasne áno. A tak nás pasovala za rytierky a my sme sa s Božím požehnaním vydali do boja proti zlu .


2013 - 2014

Bol to obyčajný jesenný podvečer počas ktorého sme zabávali na chate, keď k nám zavítala opäť raz nečakaná návšteva. Tento krát to boli pekne upravené slečny v čierno-bielych outfitoch, na vysokých podpätkoch s vážnym výrazom na tvári. No neboli to len také hocijaké mladé dámy, ale uznávané odborníčky z odvetvia bezpečnosti, zamestnankyne Interpolu. Ich neprestávajúci vážny výraz, nám napovedal, že nám prišli oznámiť niečo naozaj veľmi dôležité a intuícia nás nesklamala. Slečny nám vysvetlili, že hľadajú nových členov tímu, ktorý by sa pustili do boja proti obávanému zločincovi, prezývaného Petarďák. V našich odvážnych srdciach sa zažal plamienok nádeje, že by sme mohli pomôcť tomuto svetu, a preto sme bez dlhšieho rozmýšľania súhlasili. Prešli sme vstupnými testami a stali sa z nás členky najlepšie bezpečnostného týmu na svete.


2014 - 2015

Dnes som sa v škole učila o zákonoch  Isaaca Newtona, včera som pozerala film o odvážnom moreplavcovi menom Krištof Kolumbus, z novín som sa prednedávnom dozvedela, že práve je 200. výročie narodenia narodenia  Ľudovíta  Štúra. A kto by nepoznal Alberta Einsteina ? Ako som ďalej rozmýšľa uvedomila som si, že všetci slávni, na ktorých som spomenula sú muži. Ale kde ostali ženy?  Nemohla som túto myšlienku dostať z hlavy počas celej cesty na skautské stretko. Keď som prišla do klubovne, stále mi táto myšlienka vŕtala v hlave a nemohla som sa jej zbaviť až si jedna z mojich kamarátok všimla, že som duchom neprítomná. Keď sa ma opýtala, čo sa deje, položila som jej jednoduchú otázku – Ktorý muž urobil niečo významné pre tento svet? Jej odpoveď bola rýchla, dokonca si hneď spomenula na niekoľko mien. A tak som jej položila ešte jednu otázku – Ktorá žena urobila niečo významné pre tento svet? Na chvíľu nastalo ticho a pomerne dlho jej trvalo, kým horko ťažko zo seba vypotila aspoň jedno meno. Pozreli sme sa na seba a rozhodli sme sa, že v nasledujúcom roku, každý mesiac nájdeme ženu, ktorá urobila tento svet lepším, ktorá by sa mohla stať našim vzorom a od ktorej sa môžeme veľa naučiť.


2015 - 2016

"Petarďák sa vrátil, má v pláne znečistiť najväčšie zdroje pitnej vody na Slovensku," tak znela veľmi krátka, no jasná správa, ktorú sme dostali od Inerpolu. Toto oznámenie nás dosť zaskočilo, pretože sme si mysleli, že sme sa Petarďáka zbavili už pred dvoma rokmi. Tak sme teda opäť začali tvrdo pracovať na pláne, ako prekaziť jeho úmysly a zachovať dostatok pitnej vody pre všetkých občanov. Napriek tomu, že sme už mali skúsenosti, začiatky pri tvorbe taktiky boli veľmi náročné. Avšak nevzdávali sme sa a nakoniec sme pre Interpol vypracovali vynikajúci, do detailov premyslený plán, s ktorým bolo vedenie inštitúcie nadmieru spokojné. Dostali sme súhlas na jeho realizáciu, a tak sme sa vydali do terénu, aby sme ho aj zrealizovali.

 

2017 - 2018

Čo skrýva Zimná kráľovná? Čo sa skrýva v každom ročnom období? Kto to vie?

 

2018 -2019

7.10. 2018 19:12

Včera sme sa vrátili z výletu. Šli sme pomôcť pilotovi, ktorému padlo lietadlo Od začiatku mi to bolo zvláštne. Žiadať pomoc od ľudí len tak? Pomoc s opravou lietadla? Vedela som že za tým niečo bude.

A bolo. Jeho dávny priateľ putuje po planétach. A nie obyčajných. Vyleteli sme hneď na prvú. A ja sa nestačím čudovať. Krása. Túžba. Tajmostvo. Prekvapenie.

Teším sa.

 

....hnané túžbou po poznaní....