Shakespeare a my

WILLIAM SHAKESPEARE ... kto je to ?

Najznámejší svetový  a anglický básnik, spisovateľ a dramatik. Žil v rokoch 1564 -1616 v Anglicku. V 18  sa oženil s o osem rokov staršou Anne Hathaway, ktorá bola tehotná. Spolu mali 3 deti. bol obľúbencom  kráľovnej Alžbety i Jakuba I.  V Londýne mal vlastné divadlo Globe a dnes je tam jeho múzeum.

Napísal okolo 36 hier a 154 sonetov. Vo svojich básňach a hrách požil 25 000 rôznych slov. Z toho 2000 slov bolo po prvý krát zaznamenaných práve v jeho dielach. Je možné že niektoré vymyslel aj on sám. Dnes ich beriem ako samozrejmosť - fair play, milostný list, nepriateľský...Aj frázy z jeho diel už stihli zľudovieť - Nie je všetko zlato, čo sa trbliece.  Pre mňa je to španielska dedina.  Láska je slepá.   Nedáva to žiadny zmysel.......

Najznámejšie tragédie: Rómeo a Júlia, Hamlet, Othello, Kráľ Lear...
Najznámejšie komédie: Sen noci svätojánskej, Večer Trojkráľový...

A čo my s ním  ???

Na podnet Delissi a jej vodcovského projektu, sme sa pustili do hry SEN NOCI SVÄTOJÁNSKEJ. Poctivo sme sa učili texty, skúšali scény, zháňali materiál či hudbu, šili kostýmy, pripravovali rekvizity. 30.5.2009, v deň pamiatky našej patrónky sv. Jany, sme pod jej ochranou odpremiérovali na doskách, ktoré znamenajú svet. Na skutočných divadelných doskách malej scény Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove. Samozrejme, pred tým nechýbala živelná generálka. Nervozity bolo až po strop a stres vibroval nervami všetkých hercov i režiséra. V deň D už v doobedných hodinách ožili kúty divadla vílami, remeselníkmi i antickými šľachticmi. Zložité obliekanie (či skôr balenie do plachiet :) a posledné preskúšanie. Ešte rýchlo na pódium a prejsť si klaňačku. Všetko nech má spád a švih. Pre veľký záujem sme sa rozhodli uskutočniť dve predstavenia, jedno pre rodičov a druhé pre našich skautských bračekov a sestričky.