2. oddiel Hobitov

Vznik

Oficiálny vznik Hobitieho oddielu sa datuje do roku 2003. Jeho zakladateľom je veľký brat Tvrďas. Po príchode z Kežmarku, plný energie a entuziazmu dostal nápad a rozdelil dovtedy existujúci oddiel vĺčat na dievčenskú a chlapčenskú časť.

Nápad to síce bol skvelý, ale pre chalanov nebolo radcov. Tvrďas sa už-už chystal zobrať 23 člennú družinku, keď sa zrazu na skautskej radcovskej scéne objavili tri indivíduá. Boli to chalani, o ktorých by nik nepochyboval, že im doma platia za to, že chodia do skautingu. Ale Tvrďas sa chytil príležitosti a zaúčal ich do všetkého, čo vedel. Boli to: Mirec, Kapor a Hed, (tzv. walkmeňáci).

Hobit

Po roku úspešného fungovania oddielu nás kvôli škole opustil Kapor. O chvíľu po ňom odišiel aj Mirec, ale naďalej fungovali v zbore ako roveri (tzv. čierni). V tomto čase sa začalo aj výraznejšie pracovať na tvorbe tematického rámcu a inšpiráciou sa stala  kniha Hobit od J.R.R. Tolkiena. Čo prinieslo aj svoje ovocie a to na náraste členskej základne. Od tých čias sa medzi radcami vystriedala kopa ľudí ako napr. Vojto, Igor, Keny a Gogi.

Kvalitný oddiel

Pod vedením Tvrďasa sme v šťastí prežili 2 tábory v Lačnove a Olejníkove. No prišiel čas prenechať vodcovanie mladšej generácií a tak vodcom oddielu sa stal Hed, kedy spolu so svojím zástupcom Dávidom, oddielovým radcom Bubuom a Stanim tvorili asi najkvalitnejšiu oddielovú radu a oddiel  v tomto roku získal vzácne ocenenie Kvalitný oddiel 2006. Nové vedenie so sebou prinieslo aj nové nápady. Jedným z nich bolo obmenenie tematického rámca z Hobita na Pána Prsteňov, čo prinieslo nový program,výlety a samozrejme, čo prilákalo aj nových hobitov. Ako čas plynul tak naše vĺčatá vyrástli a stali sa z nich skauti, čím sa náš oddiel vytvorením 1. skautskej družiny Vrci stal vlčiacko-skautským.

Mladá garda

Ďalší rok priniesol veľké zmeny v zložení oddielovej rady, kedy ostrieľané trio Dávid, Stani a Bubu vystriedala mladá garda skautov, ktorým sa práve rozpadol oddiel a tak dostali ponuku vyskúšať si radcovanie v hobitích družinách a tým vypomôcť v oddiele. Chalani sa svojej možnosti hneď chopili a tak Kubo, Narcys, Yogi, Bonny, Bigfoot, Medic a pomocní radcovia ako Hrdina a Speedy tvorili spolu s Hedom novú oddielovú radu. Tento rok sa nám opäť podarilo obhájiť ocenenie z minulého roku a znovu sme získali titul Kvalitný oddiel 2007 a taktiež sme dosiahli najvyšší počet zaregistrovaných členov, kedy oddiel pozostával z dvoch skautských a z dvoch vĺčiackých družín.

Nový vodca, nový program

September nového skautského roka bol opäť plný príchodov a odchodov. V prvom rade nás opustil kvôli škole náš vodca Hed, ktorý ale ostal aj naďalej externým členom a taktiež odišli radcovia ako Narcys, Bigfoot a Speedy. Avšak do oddielu sa po ročnej pauze vrátilo trio Dávid, Stani a Bubu, kde posledný menovaný sa stal aj  novým oddielovým vodcom. Taktiež našu radu rozšírila čerstvá posila v podobe nového radcu Kikju-a. A tak oddiel tvorilo 9 radcov a 15 členov, ktorí boli zatriedení do troch družín. Každá družina mala dvoch radcov, ktorí si navzájom pomáhali a dopĺňali sa. Inšpiráciou pre program bola kniha Zaklínač od Andrzeja Sapkowskeho pomocou ktorej sme sa snažili chalanov  motivovať a viesť k tým správnym hodnotám...

Svätý grál

Druhý rok Bubuovho vedenia naše putovanie zmenilo charakter, a cieľom sa stal bájny svätý Grál.. Oddielovej rade medzi časom začali pomáhať "odrastnutí" starí chalani Sokol, Alf, Kovi a neskôr aj Peťo. Našu výpravu toho času tvorilo 25 rytierov, rozdelených do 3 družín. Programom sme sa preniesli z fantasy do čias stredoveku, kde spolu so "Sirom Henry de Nogaret - rytierom Lotrinskym" sme sa vydali na dobrodružné putovanie pri hľadaní Grálu. Chalani mali možnosť objavovať nové miesta, zažívať zaujímavé zážitky a učiť sa byť rytiermi dnešnej doby...

Kráľ artuš

Po výbornom tábore pri starých dobrých Sedliciach začal v septembri opäť nový skautský rok plný dobrodružstiev, očakávaní, radostí i zmien. „Žezlo“ vedenia nášho oddielu prebral po vynikajúcom dvojročnom pôsobení vodcu Bubua brat Kikju. Okrem toho našu oddielovú radu opustil Kubo kvôli štúdiu na vysokej škole, ale radu posilnila aj nová krv v podobe čerstvo titulovaných radcov Špetra, Alfa, Sigiho a Koviho.Tento rok nás budú sprevádzať dobrodružstva s kráľom Artušom. Jeho družina-16 rytierov okrúhleho stola, kde si je každý rovný, sa bude snažiť aj v týchto moderných časoch dodržiavať rytierske čnosti a byť pravým Človekom...

Staroveké grécko

Septembrom sa začal aj druhý rok Kikjuovho vodcovania spojený s opäť novým programom. Počas celého roka sa budú udatní grécki bojovníci snažiť poraziť Hádesa a jeho nebezpečné nástrahy. Bojovníci budú rozdelení do troch družín, ktoré budú viesť už ostrieľaní radcovia, ale aj nováčikovia. Oddielovú radu tento rok posilní Matej, Kevin, Maskot a znovuzrodený Yogi. Oslabila ju však starešina v podobe Bubua a Dávida, ktorým patrí veľká vďaka. Aj tento rok sa tešíme na nové dobrodružstva, ktoré nás čakajú. Hor sa za nimi!

Nový rámec s novým vodcom

Nový skautský rok začal s úplne novým programom a novým oddielovým vodcom - Alfom. Oddielová rada ostala takmer nezmenená až na novú posilu - Filipa. Tri staronové družiny budú viesť staronoví radcovia. Tento rok bude hlavnou úlohou chalanov zjednotiť všetky rasy a poraziť plamennú légiu. Počas celého roka sa budeme usilovať, aby oddiel napredoval a chalani boli maximálne spokojný, že sú skautmi!

Hobbit II.

Rok sa prehupol do septembra, čo znamená nový skautský rok. Po rokoch sme stavili na kvalitu a znovu oprášili symbolický rámec v duchu fantasy románu Hobbit. Oddielová rada, ktorá už pomaly klesala pod ťarchou jej starých členov, ožila príchodom štyroch nových a mladých radcov - Trieskom (oddielový pamätník), Mirom, ktorému meno zrobil už jeho brat a dvoma Fincičanmi Peťom a jeho mladším bratom Dávidom. Chalani, fungujúci v troch družinách, budú celý rok spoznávať kraje Stredozeme, pričom zažijú nezažité, spoznajú nepoznané a objavia neobjavené. Nech nám Pán Boh pomáha!

Western

Ako to už zvykom býva, po dvoch rokoch sa nám opäť zmenil vodca. Vodcovské žezlo prebral po Alfovi brat Filip, a tak má oddiel v rukách opäť mladšia generácia. Po veľmi úspešnom oddielovom tábore sme sa rozhodli pre netradičnú zmenu symbolického rámcu, a to western. Na divokom západe to však nebude jednoduché, a tak držíme palce všetkých kovbojom pri chytaní banditov...

Pán Prsteňov - spoločenstvo prsteňa

Po tábore Hrdinov, kde každý ukázal aký hrdina sa z neho môže stať, sa oddielový program rozbehol na plné pecky. Tentokrát v duchu Tolkienovho spoločenstva prsteňa. Tri družiny so svojimi radcami budú putovať Stredozemou, stretávať mýtické stvorenia, prekonávať prekážky a zažívať dobrodružstvá. Pri tom všetkom sa z nich budú stávať lepší ľudia (hobiti). Aj nový radcovia sa konečne dočkali: Jurčo, Gandalf, Špendlík a Kubo. Tak nám Bože pomáhaj a my hurá do toho! :)

Vikingovia

Leto 2015 bolo veľmi úspešné. Do nového skautského roku sme vplávali ako Vikingovia na svojich lodiach. No život Vikinga je ťažký, drsný a zvládnu ho len praví muži. A to my sme. Síce musíme splaviť mnohé rieky či moria, vyletieť do nehoráznych výšok, vystavať nové mestá, loviť divú zver a poraziť nepriateľov no nemáme strach lebo náš Pán je s nami. Oddielový vodca sa zachoval no radcovia posilnili o Gregora- večný navrátilec, a dvojčatá Fenoména a Flowa - ktorý je starší?

Záchrana sveta

Po Rabbim (2016 / 2017) viedol na chvíľu náš oddiel brat Trieska. Celý rok sme naháňali temnú armádu a napravovali škody ktoré spôsobila. Na konci roka sa nám podarilo presvedčiť Gréckych filozofov aby temnú armádu nezaložili a tým sme zachránili svet. Na tábore sme sa vrátili do čias začiatkov skautingu a sprevádzali sme Bi-Piho na jeho ceste. Spoločne sa nám podarilo aj napriek zrušeniu skauting obnoviť a úspešne sme zavesili na stožiar našu oddielovú vlajku. 

Modernizujeme

Ako už bolo spomenuté, brat Trieska po chvíli prenechal vodcovskú stoličku 404 (ktorí sa doteraz nenašiel). Program prešiel taktiež poriadnou modernizáciou a z prostredia mečov a lukov sme sa presunuli do sveta vojen gangov a nebezpečných obchodov, kte si nemôžete byť nikdy istý komu sa dá veriť. Aj napriek tomu sa snažíme naše gangy (družinky) čo najviac zoznámiť navzájom a  pochovať vojnovú sekeru.

Oddielová rada sa nám zmenšila o polovicu lebo niekoľko radcov odišli aby znova založili prvý oddiel ZoO.

Rok 2018 / 2019

Tento školský rok sme sa menším počtom členov zamerali na zaujímavejšie výlety a pomoc vlčiackemu oddielu s družinkami. Na tábore v Jakubanoch ale náš oddiel opäť rozrástol, do našich radov boli pasovaní bývalí členovia vlčiackeho oddielu. Celý tábor sme si s nimi užili. Spoločne sme porazili nepriateľa ale hlavne sme sa naučili že v sila je v jednote členov skupiny a nie vonkajších zbraní.